Впровадження нового компоненту швейцарсько-українського освітнього проекту “Розвиток громадянських компетентностей в Україні” (DOCCU)

Швейцарсько-український проект DOCCU – Розвиток громадянських компетентностей в Україні продовжує втілюватися у змісті навчальних дисциплін студентів І курсу ОР «магістр» спеціальності «Початкова освіта».

12 травня 2018 року в рамках вивчення курсу “Європейська освіта” студенти спільно із завідувачем кафедри Оксаною Джус аналізували провідні європейські цінності, які є основоположними для втілення ідей розбудови демократичної держави, здатної забезпечувати якісну освіту: рівноправність у відносинах із владою, соціальна відповідальність та обізнаність, широкий спектр побутових потреб, відкритість, толерантність, повага до чужого вибору, здорове ставлення до грошей (акцент на «несписуванні», адже освітні послуги – теж послуги, які мають бути якісними), повага до всіх професій, ставлення до старості тощо. 
Під час заняття були використані вправи «Виняток», «Букет квітів», а також інтерпретований урок «Це те, що мені подобається» (Я – хлопчик/ Я – дівчинка. І те, що я роблю, це добре). 
Вдало доповнювали дискусії та практичні вправи аналіз праць цьогорічних ювілярів-педагогів: Януша Корчака та Василя Сухомлинського, які одностайно наголошували на ролі розвитку громадянських почуттів у своїх вихованців. 
«Ти живеш серед людей. – Наголошував Василь Сухомлинський. – Не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання позначається на людях, що тебе оточують. Перевіряй свої вчинки, запиту чуючи сам себе: чи не робиш ти зла, незручності людям? Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре». 

Заклик Януша Корчака «Поважайте – якщо не бажаєте шанувати – чисте, ясне, незаймане, святе дитинство!», переконані, стане у нагоді усім педагогам, яким батьки довірили найцінніший дар. 
У творчості Я.Корчака знаходимо відповідь і на стратегічні питання сучасних реалій: як сформувати мирне, плідне, конструктивне співжиття усіх людей світу в умовах процесів глобалізації. «Діти – це маленькі люди, наше майбутнє. І якщо їх виховувати в любові, але любові справедливій, ненав’язливій, вони будуть формувати мирне суспільство, світ без конфліктів, без війн. Та й війну з самою війною», на думку Я.Корчака, «треба починати в душах дітей, реформи в житті дорослих – з мудрого устрою життя дітей».